JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Akcja „Drugie życie”

Raport z działań w roku szkolnym 2017/2018 - prezentacja do pobrania


 

Grupa młodzieży z naszej szkoły po raz drugi będzie uczestniczyć w kampanii „Drugie życie”. Od dzisiaj, tj. 26.10. 2016 r. ruszyła z informacją o akcji wśród społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Złotowie. Dalej będą starać się dotrzeć z informacjami i oświadczeniami woli do jak największej ilości osób, ze społeczności powiatu złotowskiego oraz powiatów ościennych. W skład grupy wchodzą: Thomas Decobert, Monika Karbowska, Izabela Kozak, Olimpia Kulesza, Martyna Matuszak, Konstancja Miłkowska, Estera Szwedziak, Wiktoria Truskawa, Aleksandra Woźniak, Aleksandra Zając, Marcelina Zielińska (klasa IIc), Aleksandra Błaszczyk, Aleksandra Cybulska, Aleksandra Kostkiewicz, Martyna Poziomska, Radosław Tyda (klasa IIIa), opiekunowie: Emilia Kozłowska i Małgorzata Wesoły. 

Cel akcji „Drugie życie”

Wokół transplantacji organów nagromadziła się w Polsce ogromna liczba mitów, przekłamań i stereotypów, które powodują, że z tej nowoczesnej metody leczenia korzysta dziś mniej osób, niż powinno. Z niewiedzą i  negatywnym nastawieniem do przeszczepów, można walczyć mi. in. poprzez informowanie i edukację, w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych. Te cele przyświecają kampanii „Drugie życie”. Transplantacja to życie. Wielu chorych umiera, bo nie dożyli chwili, kiedy znalazłby się dla nich zdrowy narząd. Przeszczep pozwoliłby na normalne funkcjonowanie – uczenie się, pracę, zakładanie rodziny, podróże. Chcemy „zarażać” oświadczeniami woli swoich krewnych i znajomych. Oświadczenie woli to mały, niepozorny dokument, który za sprawą podpisu zyskuje niezwykłą moc. Jedno, świadome wyrażenie zgody na oddanie swoich narządów do przeszczepu jest decyzją, która może uratować życie i przywrócić zdrowie kilku osobom. Chcemy skłaniać do refleksji, pobudzać do dyskusji i podejmowania rozmów.

Każdy z nas ma dar uzdrawiania. Razem możemy pomóc lekarzom uratować niejedno życie.

tekst i fot. Małgorzata Wesoły


  
Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej 04. 11. 2016 r.  po raz drugi było organizatorem zawodów „Nocny Maraton Pływacki”. Uczniowie naszej szkoły pomogli przy obsłudze i sędziowaniu. Oprócz tego, Ola Błaszczyk i Ola Cybulska przedstawiły zawodnikom i kibicom cele kampanii „Drugie  życie” oraz rozdawały oświadczenia woli.

Skład wolontariuszy sportowych: Dziwińska Dominika, Dziwińska Klaudia, Klaczyńska Adrianna, Kowalska Julia, Kozak Natalia, Sikora Dorota (klasa Ic), Błaszczyk Aleksandra (IIIa), Daszkiewicz Maciej, Kasprzyk Daria, Lewandowski Oliwier, Machel Adriana (klasa IIIc)

tekst i fot. Małgorzata Wesoły


  
13 grudnia jako uczestnicy szkolnej Kampanii "Drugie życie" mieliśmy przyjemność uczestniczyć w szkoleniu w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. ). Podczas warsztatów  mogliśmy wysłuchać wykładów z zakresu medycznych, prawnych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów oraz historii osób, które żyją z przeszczepionym organem. Było to dla nas poruszające i inspirujące spotkanie. W ramach naszych działań będzie nas można spotkać na Gwiazdkowym Rynku w najbliższą niedzielę. Zaopatrzeni w ciasteczka i oświadczenia woli, których nie zawahamy się użyć :)
 
tekst: Emilia Kozłowska
zdjęcia: Emilia Kozłowska, Małgorzata Wesoły  

   
18 grudnia przez Pana Burmistrza Złotowa i Fundację Złotowiankę zorganizowany został Gwiazdkowy Rynek. Dzięki ich gościnności, młodzież z naszej szkoły mogła przedstawić lokalnej społeczności cele Kampanii „Drugie życie”. Był to czas, gdzie uczniowie w rozmowach z uczestnikami rozdawali oświadczenia woli wraz z świątecznymi ciasteczkami, które sami upiekli. Reakcje mieszkańców Złotowa były różne - jedni nie mieli ochoty podejmować tematu, inni zadawali mnóstwo pytań, na które uczniowie starali się wyczerpująco odpowiedzieć. Spora grupa osób jednak wiedziała na czym polega idea „Drugiego życia” , dlatego też udało się rozdać wszystkie oświadczenia woli. 

tekst i fot. Małgorzata Wesoły


   
Dnia 15 stycznia 2017 roku w Złotowie odbył się „Złoty bieg” wspierający Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wolontariuszami w tym wydarzeniu byli m. in. przedstawiciele kampanii „Drugie życie” z I LO w Złotowie. Dzięki temu zainteresowane osoby miały możliwość pobrania oświadczenia woli i uzyskania cennych informacji na temat transplantologii.

 Tekst: Aleksandra Błaszczyk kl. III A
Fot.1 Dominika Wrona – z FB
Fot. 2 i 3 Karol Potapowicz