JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Nasz udział w obchodach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

  
Dnia 15 maja 2018 r. w Centrum Turystyki Kulturowej TARKT w Bramie Poznania, uczniowie: Bartłomiej Dolla i Szymon Skonieczny z klasy 2b i Klaudiusz Barabasz z 1b wraz z panią dyrektor Katarzyną Cielas i profesorem Janem Linke, mieli przyjemność uczestniczyć w prelekcji "Przyszłość przeszłości” profesora zwyczajnego dr. hab. Jacka Purchli z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Wykład został zorganizowany w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Słuchaczami były sławne polskie osobistości, premier Hanna Suchocka, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, potomek generała Jana Henryka Dąbrowskiego – hrabia Krzysztof Mańkowski, wnuk generała Franciszka Kleeberga – Piotr Kleeberg. Wykład poświęcony był dziedzictwu kulturowemu, ewolucji pojęcia dziedzictwa kulturowego i szeroko rozumianej spuścizny kulturowej. Profesor podkreślał, jak jest ono chronione w Polsce i na świecie oraz jaką ma wartość dla Europejczyków i Polaków. Często odwoływał się do porównania dwóch ważnych miast polskich – Krakowa i Poznania. Prezentacja była bogato ilustrowana, między innymi zdjęciami zabytków z światowej listy UNESCO. Po wykładzie słuchacze zadawali pytania. Odpowiedź na jedno z nich skłoniła nas do refleksji, że wszyscy powinniśmy zadbać o nasze dziedzictwo kulturowe. Debata zakończyła się komentarzem profesora Waldemara Łazugi – kierownika Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na spotkanie z którym czekamy w naszej szkole, podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

aut.: Bartłomiej Dolla i Szymon Skonieczny
fot. Katarzyna Cielas

 

Lokalizacja naszej szkoły ...

Szkoła mieści się w centrum Złotowa, przy jednej z głównych ulic, prowadzących do dworca kolejowego i autobusowego. W sąsiedztwie Liceum znajdują się: pływalnia Laguna, korty tenisowe, lodowisko (w czasie zimy) i sala Z.C.A.S., na której swoje spektakle wystawia szkolny teatr Matysarek. Złotów jest siedzibą gminy oraz miastem powiatowym, położonym w środkowej części Krajny, nad rzeką Głomią, na północnym krańcu województwa wielkopolskiego. 

O nas ...

Szkoła ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu młodzieży. Nasi absolwenci studiują na znanych uczelniach w kraju i za granicą. Na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży i rodziców naszych uczniów, zdecydowana większość uważa, że szkoła jest bezpieczna, a uczniowie są  zadowoleni z podjęcia nauki w naszym Liceum. Misja, wizja i priorytety pracy szkoły. Prezentacja