JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Spotkanie z historią Romów

  
23.11.2018r. klasa II b miała okazję  uczestniczyć w warsztatach o tematyce romskiej. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pana mgr. Andrzeja Sochaja  zastępcę Dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz ofiar Holokaustu. W ciekawy sposób pan Andrzej zobrazował nam zawody i profesje jakimi wyróżniali się Romowie oraz takie które były im zakazane. Szczególną uwagę zwrócił na kulturę, obyczaje jakimi otaczali się Romowie. Wielkim zaskoczeniem było dla nas,  gdy dowiedzieliśmy się jak wiele znanych osób, gwiazd, są z pochodzenia romskiego np. Edyta Górniak, Elvis Presley czy Zlatan Ibrahimović. Historyczną część o Romach zaczęliśmy od omówienia ich początków na świecie przechodząc następnie do krwawego Holokaustu Romskiego. Romowie masowo ginęli w takich obozach koncentracyjnych jak: Auschwitz Birkenau czy Treblinka. Pan Andrzej obalił również wiele stereotypów na temat Romów. Nasze warsztaty zakończyły się w dość szczególnym  zdaniem Pana Andrzeja: "My jako ludzie XXI wieku powinniśmy dbać o to, by był pokój".

tekst i fot. Cecylia Stefaniak kl. IIb

Lokalizacja naszej szkoły ...

Szkoła mieści się w centrum Złotowa, przy jednej z głównych ulic, prowadzących do dworca kolejowego i autobusowego. W sąsiedztwie Liceum znajdują się: pływalnia Laguna, korty tenisowe, lodowisko (w czasie zimy) i sala Z.C.A.S., na której swoje spektakle wystawia szkolny teatr Matysarek. Złotów jest siedzibą gminy oraz miastem powiatowym, położonym w środkowej części Krajny, nad rzeką Głomią, na północnym krańcu województwa wielkopolskiego. 

O nas ...

Szkoła ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu młodzieży. Nasi absolwenci studiują na znanych uczelniach w kraju i za granicą. Na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży i rodziców naszych uczniów, zdecydowana większość uważa, że szkoła jest bezpieczna, a uczniowie są  zadowoleni z podjęcia nauki w naszym Liceum. Misja, wizja i priorytety pracy szkoły. Prezentacja