JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

ŚWIĘTO SZKOŁY

Listopad to miesiąc, w którym szkoła obchodzi swoje Święto, rocznicę urodzin patronki Marii Skłodowskiej – Curie. Kilka dni później wszyscy celebrujemy pamięć o tych, dzięki którym możemy żyć w niepodległej ojczyźnie. Obchody tych dwóch rocznic to ważne wydarzenie w życiu I LO, jak również okazja do zaprezentowania całej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom talentów naszej młodzieży. Na uroczystości, która miała miejsce 9 listopada, swoją obecnością zaszczycili nas: Wicestarosta Powiatu Złotowskiego p. Tomasz Fidler, Przewodnicząca Rady Powiatu p. Jadwiga Harbuzińska-Turek, Dyrektor Wydziału Oświaty p. Wiesław Pachocki oraz z-ca przewodniczącej Rady Rodziców p. Edyta Żółtowska. Szczególnie miło powitaliśmy emerytowanych nauczycieli naszego liceum, którzy każdego roku przyjmują zaproszenie dyrektora Zbigniewa Bamberskiego i uświetniają swoją obecnością obchody Święta Szkoły. Oficjalną uroczystość rozpoczęły przemówienia: dyrektora szkoły oraz gości. Historyczny kontekst uroczystości interesująco przybliżył zebranym nauczyciel historii Jan Linke. Fragment filmu T. Bagińskiego o Marii Skłodowskiej-Curie i Preludium e-moll F. Chopina w wykonaniu Piotra Rzeczyckiego poprzedziły rozmowę z byłymi dyrektorami szkoły: p. Ewą Powiertowską i p. Sylwestrem Szczerbiakiem, którą poprowadziła uczennica kl. IIIa Maria Weinstok. Dla zgromadzonych gości i uczniów była to niecodzienna okazja do poznania ciekawostek z historii szkoły. Część artystyczną Święta zatytułowaliśmy Jest taki kraj, a jej motywem przewodnim była walka o wolność ojczyzny.

Młodzi artyści zaprosili wszystkich do wspólnego rejsu po królowej polskich rzek, Wiśle. Dzięki fragmentom filmów i zdjęć oraz piosenkom wykonywanym przez uczniów przenieśliśmy się do lat 50-tych XX wieku, kiedy budowano Nowa Hutę i kiedy rodził się socjalizm. Podziwialiśmy stary i współczesny Kraków, dawną stolicę Polski i najważniejszy ośrodek kultury. Dalszy rejs przywiódł nas do Warszawy – tutaj mogliśmy zobaczyć jak wydobywano miasto z wojennych gruzów, wysłuchaliśmy przemówień ówczesnych decydentów, przypomnieliśmy sobie, czym skończyło się wystawienie Mickiewiczowskich Dziadów w 1968 r. Chwilę później Żuraw nad Motławą wskazywał, że z nurtem Wisły dotarliśmy do Gdańska. Fragmenty filmów i zdjęcia wprowadziły nas w klimat lat 70-tych, wypadków grudniowych w Gdyni, a potem przypomniały lata 80-te, strajki w Stoczni Gdańskiej i powstanie „Solidarności”. Ostatnie wydarzenie było wprawdzie dopiero początkiem trudnej drogi Polski do odzyskania niepodległości w 1989 roku, ale dało społeczeństwu odwagę, odkryło przed nim jego siłę i zjednoczyło je. Naszą podróż przez Polskę i jej powojenną historię zakończyła piosenka Jana Pietrzaka Jest taki kraj w wykonaniu nauczyciela języka angielskiego Ireneusza Brewki.

Wykonawcy: Natalia Brandt ( IIIc), Michalina Groszczyk (Ic), Pola Hamerla( IIIb), Alicja Jędrzejczyk (IIIc), Wirginia Justyna (IIIb), Agnieszka Kasprzyk (IIIb), Karen Kucharska (IIIb), Matylda Miareczko (Ic), Michalina Witkowska ( IIIc), Weronika Wons (Ic), Kacper Kaczmarek (Ia), Adam Łukaszewski (IIIc), Daniel Mantaj (IIc).

Część oficjalną prowadzili: Natalia Brandt (IIIc) i Mateusz Gappa (IIIb).

Prezentację materiałów historycznych przygotowali: Michał Daszkiewicz (Ia) i Marek Wójcik (Ia)

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii Program artystyczny zostanie powtórzony dla rodziców przed wywiadówką, która odbędzie się w listopadzie.

Anna Dymek-Drwęcka

Maria Rosińska

Lokalizacja naszej szkoły ...

Szkoła mieści się w centrum Złotowa, przy jednej z głównych ulic, prowadzących do dworca kolejowego i autobusowego. W sąsiedztwie Liceum znajdują się: pływalnia Laguna, korty tenisowe, lodowisko (w czasie zimy) i sala Z.C.A.S., na której swoje spektakle wystawia szkolny teatr Matysarek. Złotów jest siedzibą gminy oraz miastem powiatowym, położonym w środkowej części Krajny, nad rzeką Głomią, na północnym krańcu województwa wielkopolskiego. 

O nas ...

Szkoła ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu młodzieży. Nasi absolwenci studiują na znanych uczelniach w kraju i za granicą. Na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży i rodziców naszych uczniów, zdecydowana większość uważa, że szkoła jest bezpieczna, a uczniowie są  zadowoleni z podjęcia nauki w naszym Liceum. Misja, wizja i priorytety pracy szkoły. Prezentacja