JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Wyprawa do Żagania

Dzień 8 czerwca był dla uczniów oraz absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Złotowie dniem szczególnym, bo oto zwycięzcy tegorocznej Ogólniady – klasa IIIC, wraz z wyróżnionymi ze względu na pracę dla szkoły uczniami, a także opiekunami – p. dyrektor Karoliną Skotarczak- Dobrzyńską, p. prof. Andrzejem Motakiem oraz p. prof. Andrzejem Żujewem w odpowiedzi na zaproszenie od dawnego absolwenta naszego LO- generała Aleksandra Bortnowskiego, ruszyła na wyprawę do samej stolicy Wojska Polskiego – Żagania. Podczas wycieczki towarzyszyli nam również Starosta Złotowski Ryszard Goławski i skarbnik Powiatu Grzegorz Piękoś. Spektakularność Żagania polega na tym, iż oprócz znajdujących się tam licznych zabytków oraz fenomenalnego Placu Słowiańskiego, w mieście tym   nieprzerwanie od drugiej połowy XIX wieku stacjonuje wojsko  (najpierw - wojska pruskie, później Reichswehr, następnie Wehrmacht, a po II wojnie światowej Armia Czerwona i Wojsko Polskie). Pierwszym punktem naszej wycieczki było przywitanie oraz zapoznanie się z wcześniej wspomnianym Generałem Aleksandrem Bortnowskim, który z niezwykłą lekkością wprowadził nas w zupełnie obcy nam świat. O jakim świecie mówię? Przez następne dwie godziny mieliśmy styczność z wojskiem i wszystkim, co z nim związane, co ciekawe – nie tylko w teorii, ale również w  praktyce. Nie zabrakło takich atrakcji,  jak zwiedzanie wojskowych samochodów, quadów, a nawet czołgów z prawdziwego zdarzenia! Później nadeszła pora na zaczerpnięcie co nieco żagańskiej kultury, bo oto naszym oczom ukazał się zapierający dech w piersiach Zespół Klasztorny Poaugustiański z XIV-XVIII, wraz z niezwykle klimatyczną biblioteką poaugustiańską, którą dzięki Generałowi  mieliśmy przyjemność zwiedzić. Po godzinie intensywnego zwiedzania, wciąż jeszcze oczarowani zespołem klasztornym, ruszyliśmy ku wybudowanemu w latach 1631-86 barokowemu Pałacowi Lobkowitzów, który oczywiście wywarł na nas równie ogromne wrażenie. Ostatnim punktem programu była wyprawa do znajdującego się pod Żaganiem Muzeum Obozów Jenieckich, a dokładniej do Stalagu Luft III. Doskonałym zwieńczeniem naszej wycieczki było smakowite ognisko oraz pożegnanie z Generałem. Chociaż wycieczka wzbogaciła nas o nowe, wspaniale doświadczenia, ogromnie poszerzyła wiedzę, a także pozwoliła dogłębnie zwiedzić tak ciekawe i piękne lubuskie miasto, to bez cienia wątpliwości mogę pokusić się o stwierdzenie, iż największą atrakcją naszej wyprawy oraz motywem, dla którego każdy powinien Żagań odwiedzić, jest osoba generała Aleksandra Bortnowskiego, który jest prawdziwą ikoną  owego miasta. Zdjęcia z wycieczki w galerii.

Karolina Pawlak IB

Brązowa Szkoła 2018

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE w Złotowie jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2018".

Czytaj więcej ...