JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Artykuły

Filtr

Biblioteka szkolna

 1. Czas pracy biblioteki
 2. O bibliotece
 3. Historia biblioteki
 4. Nowości
 5. Teoria
 6. Zbiory
 7. Bibliografia

1. Czas pracy biblioteki w roku szkolnym 2013/2014 

poniedziałek   8:00 – 14:00
wtorek   8:00 – 14:00
środa   8:00 – 14:00
czwartek    8:00 – 14:00
piątek    8:00 – 14:00

W PONIEDZIAŁKI OD GODZ. 14:00-15:00 ZAPRASZAM NA KONSULTACJE DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII DO PREZENTACJI MATURALNYCH.

 Na górę


2. O bibliotece

Obecnie biblioteka mieści się w jednym liczącym 72 m2 pomieszczeniu, gdzie znajduje się wypożyczalnia i czytelnia z wolnym dostępem do półek i ICIM ( Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej). W bibliotece można spotkać pracujących (społecznie) uczniów, którzy pomagają w pracach bibliotecznych, wypożyczają książki i przygotowują materiały do gabloty „Bibliofil”, umieszczonej na korytarzu szkoły.

W 2000 r. po długich staraniach biblioteka otrzymała komputer z dostępem do Internetu dla nauczyciela, a po roku program do obsługi biblioteki MOL 2000+. Przez kolejna lata do biblioteki trafiały komputery z odzysku. Wreszcie w grudniu 2005 roku (dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu) do biblioteki trafiły 4 nowe komputery eMac z drukarką laserową i skanerem, które zastąpiły 4 „stare” komputery IBM,  w lipcu 2006 biblioteka wzbogaciła się o  kolejne ICIM tj. 4 nowe komputery IBM z urządzeniem wielofunkcyjnym (kopiarka, skaner, drukarka). Drugie nowe ICIM otrzymano w grudniu 2007 z nowym systemem Windows Vista i MS Office 2007, kolejne ICIM trafiło do nas w czerwcu 2008 i zastąpiło wysłużone eMac-i. Reasumując do dyspozycji uczniów jest 12 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu i możliwością korzystania z wszystkich urządzeń peryferyjnych.

W  roku szkolnym 2011/2012 został zakończony proces całkowitej rekonwersji bazy bibliograficznej biblioteki do programu MOL Optivum, wszystkie dokumenty zostały zaopatrzone w kody kreskowe z nazwą szkoły. Komputeryzacja zbiorów znacznie ułatwia wypożyczanie i obsługę czytelników, przygotowanie statystyk oraz skontrum. Czytelnicy zaś, dzięki katalogowi elektronicznemu dostępnemu online za pośrednictwem Internetu, mogą przeglądać bazę bibliograficzną biblioteki, zamawiać książki i sprawdzać stan swojego konta.

Na stronie  biblioteki poza informacjami o bibliotece i jej zbiorach, można dowiedzieć się jakie są rodzaje katalogów, oraz jak z nich korzystać. Warto również zwrócić uwagę na wzory opisów bibliograficznych do bibliografii załącznikowej. Można też zapoznać się operatorami logicznymi Boole`a, które ułatwiają korzystanie z wyszukiwarek. Warto też zajrzeć do działu nowości, gdzie można przeczytać krótkie recenzje książek zakupionych w ostatnim czasie do naszej biblioteki. Zasady funkcjonowania biblioteki zawarte są w statucie szkoły, czytelnicy korzystający z wypożyczalni, czytelni i ICIM zobowiązani są do przestrzegania regulaminu biblioteki regulaminu korzystania ze stanowiska komputerowego.

Na górę


3. Historia biblioteki

Pierwszą książką zapisaną w księdze inwentarzowej jest „Chata za wsią” I. Kraszewskiego, kolejne to głównie utwory Orzeszkowej i Prusa. Te i inne książki zgromadzone w dwóch szafach (w sali nr 15) stanowiły zalążek obecnej biblioteki, a było to w 1952 r. Najstarszymi wydaniami są „Narodziny serca” G. Morcinka z 1944 r. i „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza z 1945 r.

Pod koniec lat 50-tych biblioteka została przeniesiona do nowego miejsca, które zaadaptowano z balkonu sali gimnastycznej.

Osoby prowadzące bibliotekę od czasu jej powstania:

 1. Halina Wrona 1952-1955
 2. Małgorzata Pierzyńska 1955 -1965
 3. Lidia Niewiadomska 1965 -1966
 4. Janina Kwiatkowska 1966 -1969
 5. Maria Budnik 1969 -1996
 6. Maria Rosińska od 1996

Na górę


4. Nowości


CMENTARZYSKO BEZIMENNYCH STATKÓW –Arturo Perez-Reverte

Marynarz, karnie zesłany na stały ląd, spotyka tajemniczą kobietę, która prowadzi go do świata marzeń, prostych emocji i podstawowych pytań. Czy będą potrafili odnaleźć wrak brygantyny, zatopionej blisko dwa i pół wieku temu, rozszyfrować tajemnicę skarbu jezuitów i wyprzedzić profesjonalnych poszukiwaczy skarbów? Dzięki starym mapom, znajomości historii i morskiej wiedzy ustalają kurs na morzu. Czy uda się jednak, bez locji, map i przewodników, zgłębić ludzką naturę? Fascynująca czarna powieść o morzu i miłości, z wielką literaturą – od Homera do Stevensona i Melville’a po Conrada – w tle.

GANGSTER. Prawdziwa historia – Michael Levin

Niezwykła wyprawa w świat prawdziwej nowojorskiej mafii – lektura obowiązkowa dla fanów ”Ojca chrzestnego” i ”Rodziny Soprano”.

Agent specjalny Joaquin Garcia, który – niczym bohaterowie Infiltracji czy Donnie Brasco – przeniknął do mafijnych struktur. FBI nauczyło go jak mówi, je i zachowuje się chłopak z ferajny. Ta wiedza, w połączeniu z aktorskim talentem (i wielkim brzuchem!) Garci, uczyniły z niego prawdziwego mafioso, którego zdolności posłużyły do infiltracji rodziny Gambino. Jako Jack Falcone podjął się misji porównywalnej do tych, które znamy z kinowego ekranu. Ta historia jest jednak prawdziwa.

NAJDŁUŻSZA PODRÓŻ DO DOMU – John Grogan

Książka Johna Grogana, autora bestsellera Marley i ja. Tym razem autor zabiera nas w krainę swojego dzieciństwa i młodości, spędzonych w kochającej się i bardzo katolickiej rodzinie. Mimo wysiłków jego rodziców, John dość szybko stwierdził, że nie jest w stanie podzielać ich przekonań i religijnego entuzjazmu…Z biegiem lat coraz trudniej było mu oszukiwać rodziców co do swych przekonań i coraz bardziej się od nich oddalał, co wzmogło się jeszcze, gdy poznał znaną już z książki Marley i ja Jenny, swoją przyszłą żonę. Jednak choroba ojca kazała mu spojrzeć na ich relacje na nowo i odbyć ową „najdłuższą podróż do domu”. To książka, która bawi i wzrusza, książka dla każdego, kto jako dziecko szukał swojej własnej życiowej drogi, i dla każdego rodzica, który próbował zrozumieć postępowanie swoich dzieci. Mówi o miłości i śmiertelności, wierze i wątpliwościach oraz o tym, że to, co naprawdę ważne w życiu, zawsze znajdzie sposób, aby nas odnaleźć.

STRÓJ NA ŚMIERĆ – Donna Leon

Autorka raz jeszcze opowiada nam o Wenecji innej niż ta, którą znamy z przewodników. To miasto posępne, gdzie murszeją domy, pałace i mostki, a wraz z nimi ludzie, ich styl życia i zachowanie. Ów ponury obraz świata upadających wartości potęguje spowijająca miasto mroczna atmosfera, choć nie jest to tajemnicza aura z powieści Agaty Christie – to przytłaczające wrażenie bierze się z przekonania o prawdziwości wizji autorki, ukazującej, że przestępstwo jest bliżej, niż byśmy się spodziewali.

 

 HOUSTON MAMY PROBLEM – Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola zmienia front! Czytelnicy z pewnością będą zaskoczeni, gdyż bestsellerowa pisarska bohaterem swej najnowszej książki uczyniła… mężczyznę!
Szykuje się pełna przygód, zaskakująca powieść – jak zwykle utrzymana w błyskotliwym, pełnym humoru stylu – która nie tylko z pewnością podbije serce dotychczasowych czytelniczek Katarzyny Grocholi, ale ma szansę zdobyć nowych fanów – także wśród mężczyzn.
Bohaterem powieści jest Jeremiasz, sympatyczny i błyskotliwy trzydziestodwulatek, który znalazł się na tzw. życiowym zakręcie. Jest piekielnie zdolnym operatorem filmowym, ale okazał się zbyt prawy i bezkompromisowy, by zrobić karierę w filmie…

SŁUŻĄCE – Kathryn Stockett

Służące to świetnie napisana książka, pełna humoru i nadziei. Choć jej akcja toczy się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na amerykańskim Południu, a temat segregacji rasowej wydaje się tu niezwykle istotny, jest to też zarazem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść

.

CIEŃ POEGO –Matthew Pearl

W październiku 1849 roku na małym cmentarzu w Baltimore odbywa się skromna uroczystość pogrzebowa z udziałem kilku zaledwie osób. Tak Ameryka żegna jednego ze swoich najwybitniejszych poetów i pisarzy – Edgara Allana Poego. Grób, w którym zostaje pochowany, pozostanie nie oznaczony. Opinia publiczna, prasa, a nawet znajomi zmarłego są zdania, że był on drugorzędnym pisarzem, doprowadzonym do smutnego końca przez chorobę alkoholową. Jedynie młody prawnik o nazwisku Quentin Clark, żarliwy wielbiciel talentu Poego, nie podziela tej opinii. By ocalić od zapomnienia tę postać i jej dzieło oraz wyjaśnić tajemnicę śmierci pisarza, rzuci na szalę własną karierę i reputację… Prowadząc prywatne śledztwo w tej sprawie, udaje się do Paryża…

Matthew Pearl (ur. 1975) jest absolwentem dwóch najbardziej prestiżowych uczelni amerykańskich: Harvardu i Yale. Ukończył filologię angielską i amerykańską oraz prawo. Wykłada literaturę i prowadzi warsztaty pisarskie na Uniwersytecie Harvarda, a także w Emerson College.

PSYCHOLOGIA NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA – Tomasz Maruszewski i Wiesław Łukaszewski

Ciekawe byłoby badanie na temat tego, co Polacy myślą o psychologii. Ogromna liczba chętnych do jej studiowania, powstające niczym grzyby po deszczu poradnie, coraz większa grupa gotowych do skorzystania z fachowej pomocy – to wszystko świadczyłoby, że nasza świadomość psychologiczna jest coraz głębsza, że coraz lepiej rozumiemy, co psychologia może nam dać i w czym pomóc. Z drugiej jednak strony rzesza Polaków uważa, że pomoc psychologiczna jest tylko dla tych, którzy „nie mają wszystkich w domu”, czyli cierpią z powodu zaburzeń psychiatrycznych. Wizytę u psychologa traktują jako poniżenie i powód do wstydu, czują przed nią strach, bo „co ludzie sobie pomyślą”…

Lektura obowiązkowa dla uczestników Turnieju Psychologicznego.

PRZYPADEK TO NIE WSZYSTKO – Elliot Aronson

Zaliczany do grona najbardziej wpływowych uczonych XX wieku zajmujących się naukami społecznymi. Otwartość, dowcip, dystans do siebie, nadzwyczajny zmysł obserwacyjny, umiejętność patrzenia z różnych perspektyw – lista zalet opowieści Aronsona jest długa.
Aronson kreśli pasjonujący obraz czasów, w których przyszło mu żyć – Wielki Kryzys, walka o zniesienie segregacji rasowej, ruchy hipisowskie, ruch na rzecz wyzwalania potencjału ludzkiego. Sam czynnie uczestniczył w każdym z tych epizodów historii, kilkakrotnie wręcz zmieniając ich bieg. Opowiada o nich przez pryzmat losów własnych i swoich najbliższych. Czyni to jednak w sposób rzadko spotykany – potrafi spojrzeć na historię równocześnie z kilku perspektyw: zwykłego obywatela, aktywnego jej uczestnika, wytrawnego znawcy procesów, jakie towarzyszą i tym wielkim, i tym drobnym zmianom społecznym.

„Przypadek to nie wszystko” to poruszająca i wciągająca opowieść, napisana barwnym i żywym językiem. To znakomita lektura nie tylko dla pasjonatów psychologii społecznej, ale też – a może przede wszystkim – dla wszystkich, którzy chcą choć trochę zrozumieć współczesny świat.

 CZYM JEST PSYCHOLOGIA – pr. zbiorowa

Skąd się wzięła nazwa „Psychologia”

Co jest testem psychologicznym

Pełnia życia w łonie

Jestem tym, kim chcę

PSYCHOLOGIA Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson I Vivian McCann

To nowoczesny przewodnik, który pozwala wszystkim zainteresowanym funkcjonowaniem ludzkiej psychiki, zorientować się w głównych teoriach, pojęciach oraz metodach stosowanych w różnych gałęziach psychologii.
Autorzy, pod wodzą słynnego Philipa Zimbardo, wyjaśniają zagadnienia psychologiczne w swobodnym, przyjaznym stylu. W pięciu tomach opisują eksperymenty, odwołują się do przykładów, prowadzą z czytelnikiem prawdziwy dialog, a nawet rodzaj zabawy, odnosząc się do jego bezpośredniego doświadczenia. Struktura tekstu wraz z układem graficznym ułatwiają zapamiętywanie i wyszukiwanie informacji.
TOM 1 Podstawy psychologii
 wprowadza Czytelnika w świat psychologii jako nauki. Autorzy opisują pułapki zdroworozsądkowego pojmowania problemów psychologicznych oraz sposoby unikania błędów, wynikających z odruchów i nawyków w rozumowaniu. Demaskują pozorne oczywistości i uczą krytycznego myślenia. Czytelnik poznaje główne metody i perspektywy w psychologii, obudowane wiadomościami historycznymi o rozwoju całej dyscypliny. Znajdzie też tutaj podstawowe fakty dotyczące budowy mózgu i układu nerwowego. Dowie się ponadto, jak przebiega jego wszechstronny rozwój od momentu zapłodnienia przez dzieciństwo i okres dorastania, po dorosłość i starość.
TOM 2 Motywacja i uczenie się

Rozdział 1: Emocje i motywacje
Rozdział 2: Uczenie się oraz wychowanie
Rozdział 3: Pamięć
TOM 3 Struktura i funkcje świadomości
Rozdział 1: Wrażenie i percepcja
Rozdział 2: Myślenie oraz inteligencja
Rozdział 3: Stany świadomości
TOM 4 Psychologia osobowości
Rozdział 1: Osobowość: Teorie
Rozdział 2: Zaburzenia psychiczne
Rozdział 3: Terapia zaburzeń psychicznych
TOM 5 Człowiek a społeczeństwo
Rozdział 1: Psychologia społeczna
Rozdział 2: Stres, Zdrowie oraz dobre samopoczucie

Recenzje pochodzą z hurtowni książek AZYMUT

Na górę


5. Teoria

 • Katalog to spis dokumentów zgromadzonych w bibliotece z zachowaniem jednolitych form opisu dla zbiorów.
 • Katalogi formalne – porządkują informacje o zbiorach bibliotecznych, według cech wydawniczo – formalnych, a więc niezwiązanych bezpośrednio z treścią dokumentu (książki, czasopisma), Można z nich korzystać wtedy, kiedy znane są cechy formalne dokumentu (autor, tytuł). Takim katalogiem jest katalog alfabetyczny, w którym karty katalogowe są ułożone w porządku alfabetycznym, według haseł autorskich i tytułowych [hasło tytułowe mają dokumenty będące pracami zbiorowymi( mają więcej niż trzech autorów) lub anonimowymi].
 •  Katalogi rzeczowe – szeregują dokumenty biblioteczne według kryteriów treściowych – tematu i sposobu jego ujęcia. Z katalogów rzeczowych korzysta się wtedy, kiedy można określić dziedzinę lub temat, a nieznany jest autor czy tytuł książki. Takim katalogiem jest katalog przedmiotowy, który szereguje informacje o zbiorach według alfabetycznie ułożonych haseł przedmiotowych. Hasłem jest przedmiot, czyli temat książki. Temat jest wyrażony jednym lub kilkoma wyrazami. Do katalogów rzeczowych należy też katalog systematyczny, który porządkuje informacje o zbiorach biblioteki według powiązanych ze sobą hierarchicznie grup. W wielu bibliotekach w Polsce i na świecie klasyfikuje się dokumenty wg UKD (Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna). Mamy dziesięć grup podstawowych (działów głównych) oznaczonych cyframi (od 0 do 9). Każda z nich dzieli się na dziesięć poddziałów (działy drugiego stopnia) oznaczonych dwucyfrowo (np. 32. 61). Każdy z nich dzieli się również na 10 poddziałów niższego rzędu oznaczonych trzycyfrowo (np. 321. 612).

Działy Główne UKD:

GRUPY PODSTAWOWE SYMBOL
DZIAŁ OGÓLNY 0
FILOZOFIA 1
RELIGIA 2
NAUKI SPOŁECZNE 3
DZIAŁ WOLNY 4
MATEMATYKA. NAUKI PRZYRODNICZE 5
NAUKI STOSOWANE: MEDYCYNA. NAUKI TECHNICZNE. ROLNICTWO 6
SZTUKI PIĘKNE. ROZRYWKI. SPORT 7
JĘZYKOZNAWSTWO. NAUKA O LITERATURZE. LITERATURA PIĘKNA 8
GEOGRAFIA. PODRÓŻE. HISTORIA 9

DZIAŁY DRUGIEGO STOPNIA I DALSZYCH UKD

GRUPY SYMBOL
MATEMATYKA. NAUKI PRZYRODNICZE 5
CHEMIA 54
CHEMIA TEORETYCZNA 541
CHEMIA FIZYCZNA 541.1
TERMOCHEMIA 541.11
CIEPŁO CZĄSTECZKOWE. CIEPŁO ATOMOWE 541.113
NAUKI STOSOWANE. MEDYCYNA. TECHNIKA. ROLNICTWO 6
INŻYNIERIA. TECHNIKA W OGÓLNOŚCI 62
BUDOWA MASZYN 621
ELEKTROTECHNIKA 621.3
TECHNIKA TELEKOMUNIKACJI 621.39
RADIOKOMUNIKACJA 621.396

WYSZUKIWANIE INFORMACJI

Dotyczy wyszukiwarek internetowych, także katalogów zautomatyzowanych bibliotek. Możemy wyróżnić wyszukiwanie:

a) proste (podstawowe) – wyszukiwanie informacji polega na wpisaniu w oknie wyszukiwarki słów lub fraz określających temat poszukiwań.

b) zaawansowane (złożone) – wyszukiwanie polegające na wykorzystaniu operatorów logicznych tzw. Boolean commands. Do nich należą:

OR

W większości wyszukiwarek jest traktowany domyślnie i nie musimy go wpisywać. W wyniku poszukiwań otrzymujemy dokumenty w których występuje jedno z poszukiwanych słów i te w których występują obydwa.

AND

Używamy kiedy chcemy zawęzić poszukiwania. Otrzymamy dokumenty w których występuje jedno i drugie słowo( niekoniecznie występujące obok siebie)

NOT

Stosujemy, kiedy chcemy znaleźć dokumenty z określonym jednym słowem, wykluczając drugie.

NEAR

Używamy, kiedy określamy odległość między szukanymi słowami w znalezionych dokumentach.

NAWIASY ( )

Umożliwiają wpisanie złożonych zapytań np:

biblioteka AND (szkolna OR publiczna)

Otrzymamy dokumenty dotyczące jednej lub obydwu bibliotek

W niektórych wyszukiwarkach stosuje się znaki (+) i (-)

Znak (+) jest równoznaczny operatorowi AND, natomiast(-) AND NOT( znaki piszemy bez spacji przed szukanym słowem)

Więcej szczegółów dotyczących sposobów wyszukiwania dokumentów w World Wide Web można znaleźć na stronie http://www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib15/derfert.html

Na górę


6. Zbiory biblioteczne

 

Książki

Księgozbiór biblioteki liczy ok 16,5 tys. woluminów. W większości są to lektury,literatura popularno-naukowa i naukowa oraz beletrystyka. W czytelni wyodrębniono księgozbiór podręczny, a w nim encyklopedie, słowniki (ogólne i przedmiotowe), albumy i atlasy.

Czasopisma i gazety
Prenumerujemy gazetę i kilkanaście czasopism:
 1. Rzeczpospolita,
 2. Perspektywy,
 3. Cogito,
 4. Mówią wieki,
 5. Przyroda Polska,
 6. Aura,
 7. Polityka,
 8. Świat Nauki,
 9. Wiedza i Życie,
 10. Charaktery,
 11. National Geografic,
 12. Głos Nauczycielski
 13. czasopisma w językach: angielskim, niemieckim i francuskim.
 14. czasopisma metodyczne dla nauczycieli
Multimedia
 • Gromadzimy też zbiory multimedialne, są to elektroniczne wydania encyklopedii i słowników, programy edukacyjne, a także dokumenty filmowe i dźwiękowe. Obecnie mamy ponad 500 takich zbiorów.

Warsztat informacyjny biblioteki stanowią katalog elektroniczny dostępny online, kartoteki zagadnieniowe, scenariuszy, bibliograficzna oraz materiały tekstowe oraz księgozbiór podręczny

Na górę


7. Bibliografia 

Norma PN -79/N – 01222.07 regulująca sposób sporządzania opisów bibliograficznych została zastąpiona nowymi dokumentami mianowicie:

Normą PN-ISO 690: 2002 Dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Zawartość, forma i struktura. oraz Normą PN-ISO 690-2: 1999 Informacja i dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Dokumenty elektroniczne i ich części.

oprac.
Maria Rosińska
n-l bibliotekarz

OPRACOWANIE PRZYPISÓW I BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ

WYJAŚNIENIA POJĘĆ

Bibliografia załącznikowa (określana też często literaturą przedmiotu lub piśmiennictwem) – to spis dokumentów wykorzystanych, cytowanych i związanych z tematem pracy, dołączonych do książki, artykułu w czasopiśmie popularno-naukowym i innych prac.

Przypis – objaśnienia odnoszące się do tekstu dzieła, pochodzące od autora lub wydawcy)

Wydawnictwo zwarte – dzieło (jedno lub wielotomowe) stanowiące zamkniętą całość . Wydawca przewiduje zakończenie publikacji.

Wydawnictwo ciągłe – wydawnictwo ukazujące się częściami (zwykle oznaczonymi numerami lub chronologicznie), w określonych lub nieokreślonych odstępach czasu, związanych wspólnym tytułem. Wydawca nie przewiduje zakończenia publikacji np.:

 • wydawnictwa zbiorowe ( np. Zeszyty Historyczne, Zeszyty Literackie)
 • wydawnictwa periodyczne ( np. czasopisma)
 • wydawnictwa seryjne ( np. „Omega”)

 Artykuł – część publikacji.

Rozdział – część (dział) dokumentu , numerowany lub oznaczony tytułem.

Opis bibliograficzny – to zespół informacji niezbędnych do identyfikacji opisywanego dokumentu oraz informacji uzupełniających, które mogą być dodawane dla bliższego scharakteryzowania dokumentu.

Dokument elektroniczny – dokument istniejący w postaci elektronicznej, dostępny za pośrednictwem techniki komputerowej. Dokumenty dzielimy na: a) zapisane na nośniku fizycznym – dostęp lokalny (dysk, dyskietka, CD-ROM, DVD-ROM), b) nie zapisane na nośniku fizycznym – dostęp zdalny (Internet).

ISBN – International Standard Book Number (Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki)

ISSN – International Standard Serial Number (Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictw Ciągłych)

Elementy opisu bibliograficznego z krótkimi objaśnieniami

DOKUMENTY DRUKOWANE

Odpowiedzialność główna
Nazwa autora
osoba (autor indywidualny) , jeżeli jest kilku autorów możemy ich wymienić lub po pierwszym nazwisku dodać „i in” lub „et al.
ciało zbiorowe (autor korporatywny np. Akademia Ekonomiczna, UNESCO)
w przypadku prac zbiorowych redaktor ( po nazwisku dodajemy (Red.)
Tytuł zbyt długi możemy skracać wstawiając wielokropek ” (…)”
Odpowiedzialność drugorzędna (opracowujący, redaktor, tłumacz itp.)
Oznaczenie wydania ( używamy cyfr arabskich, pierwsze wydanie pomijamy, np. Wyd. 2, Wyd. 3. zm. popr., zmien. uzup. rozszerz.)
Miejsce wydania ( jeżeli jest kilka podajemy pierwszą nazwę)
Nazwa wydawcy ( można stosować skróty ogólnie przyjęte np. PWN, WSiP, Ossolineum)
Rok wydania ( jeżeli nie ma roku wydania można podać datę copyright lub druku)
Liczba tomów, numer tomu
Liczba stronic
Nazwa serii i numer tomu w obrębie serii
ISBN i ISSN (należy przytaczać w formie podanej w opisywanym dokumencie, z zachowaniem kresek lub spacji występujących w numerach oraz poprzedzających numery akronimów np.ISBN 83-7023-749-5 lub ISSN 1429 – 2416. Numery te są obowiązkowe w przypadku opisów bibliograficznych całości dokumentów ( książka, czasopismo)

DOKUMENTY ELEKTRONICZNE

Odpowiedzialność główna
Nazwa autora
osoba (autor indywidualny)
ciało zbiorowe (autor korporatywny)
może być też redaktor ( po nazwisku dodajemy (Red.)
Tytuł i dodatki do tytułu
W przypadku poczty elektronicznej i artykułów w systemie elektronicznego porozumiewania się, w miejsce tytułu zaleca się stosowanie określonego tematu podanego w dokumencie
Typ nośnika
typ nośnika elektronicznego należy podawać w nawiasach kwadratowych po tytule
zaleca się stosowanie następujących określeń:
- [online]
- [CD-ROM]
- [dyskietka]
Odpowiedzialność drugorzędna
Oznaczenie wydania
Miejsce wydania
Nazwa wydawcy
Rok wydania
Daty (wydania, aktualizacji/nowelizacji, dostępu)
rok wydania należy zawsze podawać cyframi arabskimi, niezależnie od tego, jak zostały podane w opisywanym dokumencie elektronicznym
Data wydania
jeżeli daty wydania nie można określić na podstawie źródła należy w jej miejsce wpisać datę copyright
Data aktualizacji/nowelizacji
po dacie publikacji należy podawać datę aktualizacji lub nowelizacji stosując wyrażenia podane w źródle np.: aktualizowany w styczniu 1997 lub znowelizowany 1 marca 1997
Data dostępu
w dokumentach online (dostępnych w Internecie) należy podawać datę, kiedy dokument był rzeczywiście przeglądany, ujmując ją w nawiasy kwadratowe
datę dostępu należy poprzedzić wyrażeniem dostęp:
np.: [dostęp: 5 marca 2001], [dostęp: 2001-03-05]
Częstotliwość publikacji
zaleca się podawanie częstotliwości aktualizacji np.:
- aktualizacja tygodniowa
- aktualizacja roczna
- ciągle aktualizowany
Warunki dostępu
należy podać lokalizację dokumentu w sieci np.:
Dostępny w Internecie: http://www.komputerswiat.pl/
lub Dostępny w World Wide Web: http://www.its.com.pl/

Numer znormalizowany ISBN i ISSN

Zaleca się podawanie w uwagach (są one elementami fakultatywnymi) informacji dotyczącej wymagań systemowych. Obejmują one specyficzną markę i model komputera, na którym dokument ma być uruchomiony, wielkość wymaganej pamięci, nazwę i wersję systemu operacyjnego, wymagania dotyczące oprogramowania. Zaleca się poprzedzanie informacji o wymaganiach wyrażeniem „Wymagania systemowe” w celu zredukowania niejednoznaczności. Np.:
Wymagania systemowe: Komputer PC; Windows 95 lub lepszy; karta graficzna; karta dźwiękowa; napęd CD-ROM

UWAGI OGÓLNE

- należy stosować jednolity system interpunkcji w bibliografii załącznikowej i wszystkich przypisach bibliograficznych zawartych w publikacji, z wielu możliwości ( podanych poniżej)

-należy wybrać jeden sposób i stosować go konsekwentnie

 • książki
  • HUTNIKIEWICZ Artur. Młoda Polska. Wyd. 4. 1997. ISBN 83-01-11394-4.
  • HUTNIKIEWICZ Artur, Młoda Polska, Wyd. 4, 1997. ISBN 83-01-11394-4.
  • HUTNIKIEWICZ Artur: Młoda Polska. Wyd. 4. 1997. ISBN 83-01-11394-4.
  • HUTNIKIEWICZ, Artur. Młoda Polska. Wyd. 4. 1997. ISBN 83-01-11394-4.
  • HUTNIKIEWICZ A.: Młoda Polska. Wyd. 4. 1997. ISBN 83-01-11394-4.
 • czasopisma
  • BARANOWSKI, Rafał: Załamki P w zapisach stymulatorowych – ciąg dalszy Kardiologia po Dyplomie 2004,nr 10, s. 72-74.
  • BARANOWSKI Rafał. Załamki P w zapisach stymulatorowych – ciąg dalszy. Kardiologia po Dyplomie.Październik 2004, nr 10, s. 72-74.
  • BARANOWSKI R.: Załamki P w zapisach stymulatorowych – ciąg dalszy. Kardiologia po Dyplomie 2004 nr 10 s. 72-74.

UKŁAD I MIEJSCE BIBLIOGRAFII

 • pozycje bibliografii załącznikowej można szeregować
  • alfabetycznie,
  • wg tematyki,
  • wg rodzaju dokumentu,

w obrębie grup zaleca się alfabetyczny lub chronologiczny układ pozycji.

 • bibliografię załącznikową należy umieszczać:
  • po tekście głównym i uzupełniających go materiałach (aneksach, przypisach),
  • przed wszelkimi materiałami informacyjno-pomocniczymi (słownikiem użytych terminów, indeksami, streszczeniami obcojęzycznymi, spisem treści itp.),
  • ewentualnie po poszczególnych rozdziałach,

Wskazówki do przypisów

 • powinno się unikać nadmiernej ilości cytatów,
 • cytaty należy przytaczać w postaci oryginalnej, skracając cytat, a opuszczone fragmenty lub pojedyncze wyrazy cytowanego tekstu należy zaznaczyć trzema kropkami ujętymi w nawias okrągły (…),
 • do każdego cytatu należy podać informację bibliograficzną, czyli źródło, z którego zaczerpnięto dany cytat.
 • cytowany tekst należy zaznaczyć przez użycie cudzysłowu,
 • jeżeli w cytowanym tekście występują fragmenty ujęte w cudzysłów należy dla jego wyróżnienia zastosować cudzysłów francuski {…},
 • przypisy powinny być łączone z tekstem za pomocą odnośników (odsyłaczy) cyfrowych w postaci cyfry arabskiej,
 • odsyłacz cyfrowy zaznacza się w tekście głównym na końcu cytowanego tekstu,
 • numer odnośnika pisze się czcionką podwyższoną o pół stopnia ,,…” 1,
 • obowiązuje numeracja ciągła w całym tekście artykułu,
 • zaleca się wprowadzanie przypisów u dołu strony,
 • tekst główny należy oddzielić od przypisów linią ciągłą,
 • po numerze w przypisie nie stawiamy kropki ani nawiasów przypisy u dołu strony powinny być zapisane mniejszą czcionką niż tekst główny, np.
 • dopuszcza się umieszczanie przypisów na końcu dzieła; wówczas należy je umieszczać przed bibliografią załącznikową,
 • pierwszy odsyłacz do książki czy artykułu powinien zawierać wszystkie wymagane elementy opisu bibliograficznego dokumentu,
 • w przypadku ponownego odwołania się do dokumentu już opisanego, możemy stosować następujące skróty:
  • loco cit. = loco citato – w miejscu cytowanym
  • ibid. = ibidem – tamże
  • id.= idem – ten sam, tenże
  • op. cit. = opus citatum – dzieło cytowane
  • por. – porównaj
  • cyt. za – cytuję za

- zaleca się wyróżniać graficznie nazwę autora (zwłaszcza nazwisko) i/lub tytuł dokumentu oraz tytuł czasopisma w przypadku opisu artykułu,

- nie dopuszcza się wyróżniania w ten sam sposób różnych elementów opisu,

- dane należy przejmować z głównej karty tytułowej; w dalszej kolejności – z karty przedtytułowej, metryki książki i okładki

- źródłem danych dla dokumentów elektronicznych jest ekran, w dalszej kolejności dokumentacja towarzysząca i opakowanie.

- w opisach pomija się tytuły naukowe i funkcje

- w przypadku braku miejsca i/lub roku wydania można stosować następujące skróty:

[s.l.] = sine loco – bez miejsca

[s.a.] = sine anno – bez roku

[b.m.] – bez miejsca

[b.r.] – bez roku

Naczelną zasadą sporządzania opisów bibliograficznych i bibliografii załącznikowej jest konsekwencja.

PRZYKŁADY

Kolorem czerwonym wyróżniono opisy zawierające tylko elementy obowiązkowe z wybranym sposobem interpunkcji. Natomiast kolorem czarnym pełne formy opisów.

DOKUMENTY DRUKOWANE

Wydawnictwo zwarte (książka)

HUTNIKIEWICZ, Artur. Młoda Polska. Wydanie 4. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. 484 s. Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 83-01-11394-4.

lub
HUTNIKIEWICZ A.: Młoda Polska. Wyd. 4.1997. ISBN 83-01-11394-4.

Wydawnictwo wielotomowe (jeden tom)

MAKOWIECKI Z.A., [et al.]: „Pamiętajcie o ogrodach…”. Wyd.2. Cz. 3. cop.2004. ISBN 83-02-08914-1

Wydawnictwo wielotomowe (całość)

SKORUPKA S.: Słownik frazeologiczny języka polskiego. Wyd. 6.1989. 2 t. ISBN 83-214-0432-4.

Praca zbiorowa:

Ludzie, kontakty, kultura XVI-XVIII w. : prace ofiarowane Profesor Marii Boguckiej. Redaktorzy Jerzy KOWECKI i Janusz TAZBIR. Warszawa : Wydawnictwo „Semper” , cop. 1997. 267 s. ISBN 83-86951-31-1.

lub 

KOWECKI Jerzy( Red.), TAZBIR Janusz ( Red.). Ludzie, kontakty, kultura XVI-XVIII w. : prace ofiarowane Profesor Marii Boguckiej. Warszawa : Wydawnictwo „Semper” , cop. 1997.267 s. ISBN 83-86951-31-1.

Ludzie, kontakty, kultura XVI-XVIII w. Red. Jerzy KOWECKI i Janusz TAZBIR. cop. 1997. ISBN 83-86951-31-1.

lub
KOWECKI J.(Red.), TAZBIR J.(Red.): Ludzie, kontakty, kultura XVI-XVIII w. cop. 1997. ISBN 83-86951-31-1.

Odrębna rozprawa w pracy zbiorowej:

CYNARSKI, STANISŁAW. Sarmatyzm – ideologia i styl życia. In TAZBIR, Janusz ( Red.). Polska XVII wieku : państwo społeczeństwo, kultura. Wydanie 3. Warszawa: Wydawnictwo Wiedza Powszechna, 1977. s. 247-271.

lub
CYNARSKI, STANISŁAW. Sarmatyzm – ideologia i styl życia. W : TAZBIR, Janusz ( Red.). Polska XVII wieku : państwo społeczeństwo, kultura. Wydanie 3. Warszawa: Wydawnictwo Wiedza Powszechna, 1977. s. 247-271.

CYNARSKI S.: Sarmatyzm – ideologia i styl życia. W : TAZBIR, Janusz ( Red.). Polska XVII wieku. Wyd. 3. 1977. s. 247-271.

Fragment wydawnictwa zwartego:

FERENC, Ewa. Polskie tradycje świąteczne. Poznań: Wydawnictwo Księgarnia Św. Wojciecha, 2000. Wigilia Bożego Narodzenia, s. 29-45.

FERENC E.: Polskie tradycje świąteczne. 2000. Wigilia Bożego Narodzenia, s. 29-45.

Czasopismo jako całość:

Kardiologia po Dyplomie. Dwumiesięcznik. Red. Jerzy Opolski. 2004 T. 3, nr 10 -. Warszawa : Medical Tribune Polska, 2004 -. ISBN 1643-7713

Kardiologia po Dyplomie.2004 T. 3, nr 10 – . 2004 – . ISSN 1643-7713

Artykuł w wydawnictwach ciągłych (czasopismach):

BARANOWSKI, Rafał. Załamki P w zapisach stymulatorowych – ciąg dalszy. „Kardiologia po Dyplomie”. Listopad/Grudzień 2004, T. 3, nr 10 s. 72-74.

BARANOWSKI R.: Załamki P w zapisach stymulatorowych – ciąg dalszy. „Kardiologia po Dyplomie” 2004, nr 10, s. 72-74.

Mapy, plany, atlasy:

Warszawa. Mapa. 1 : 26 000. [s.a.]. ISBN 83-86330-07-4.

TUMIAŁOJć A.,TUMIAŁOJć E: Mapa turystyczna Polski. 1:1000 000. W: Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski.1998. ISBN 83-01-12677-9. luź. wkładka.

Recenzja:

LEPIANKA M.: I w następnym dniu.1996. ISBN 83-87163-02-3 Rec. Krzysztof LIPKA: Granica realizmu i fantazji. ” Nowe Książki” 1997, nr 7, s. 48.

Wywiad:

ENGLERT J.: Chcę się ciągle sprawdzać. Rozmowę przepr. J. Polanowska . „Przegląd” 2002, nr 16, s. 36-38.

Norma:

PN-ISO 690-2: 1999 Przypisy bibliograficzne- Dokumenty elektroniczne i ich części

*FILM I DOKUMENT DŻWIĘKOWY

Film:

Pan Tadeusz [Film]. Reż. Andrzej WAJDA. Warszawa: Vision Film, 2000. 1 kas. wiz.

Lub

WAJDA A. (Reż): Pan Tadeusz [Film]. Warszawa 2000. 1 płyta DVD.

CZAPCZYK P., CZARNECKA A.: Poezja współczesna. [Film]. Warszawa : Telewizja Polska.1997. 1 kas. wiz.

Dokument dźwiękowy:

KILAR W.: Pan Tadeusz, Wojciech Kilar – muzyka [Dokument dźwiękowy]. Warszawa: Pomaton EMI, 1999. 1 płyta CD.

PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA M.: Wiersze. [Dokument dźwiękowy]. Warszawa: Polskie Nagrania 1988. Taśma magnet.

DOKUMENTY ELEKTRONICZNE

Wydawnictwo zwarte na płycie CD-ROM:

KOPALIńSKI W.: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. [CD-ROM]. Łódź: PRO-media CD, 1998. Aktualizowane w dniu 25.11.1998. ISBN 83-7231-3

Wydawnictwo zwarte w Internecie

SOFOKLES: Elektra [online]. [dostęp 10 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://www.pbi.edu.pl/katalog/authors_book.php?a=Sofokles.

Artykuł w wydawnictwie zwartym na płycie CD-ROM:

Amfiteatr i budowle teatralne. W: Grecja. [CD-ROM]. Red. Mirosław Dąbrowski. Kraków: Fogra Multimedia, 1999.

Artykuł w wydawnictwie zwartym w Internecie:

Parki Narodowe. W: Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna. [online]. Optimus Pascal. [dostęp 10 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://portalwiedzy.onet.pl/szukaj.html?S=Parki+Narodowe.

Artykuły w elektronicznych wydawnictwach ciągłych

MAJEWSKI P.: Dźwięczący Tytan W: „Polityka”. [online]. 2005, nr 1. [dostęp 10 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://polityka.onet.pl/162,1210339,1,0,2485-2005-01, artykul.html.

Opis publikacji istniejącej samoistnie w Internecie

SZYMAńSKA J.: Komputer jak narkotyk. [online]. Aktualizacja 05.01.2005. [dostęp 13 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://www.psychologia.edu.pl/index.php? dz=czytelnia&op=opis&id=151.

Opis wortalu

INSTYTUT ADAMA MICKIEWICZA: Literatura.[online]. Ostatnia aktualizacja 25.01.2005. [dostęp 25 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://www.culture.pl/pl/culture/literatura

Komunikat elektroniczny:

LEWAND M.: Temat: Mapa ścieżek rowerowych .[online]. Do: A. MALINOWSKIEJ. 11 SIERPNIA 2003; 09:02:05 [cytowany 20 września 2004; 13:06]. Korespondencja osobista.

BIBLIOGRAFIA:
 • ANTCZAK M., NOWACKA A.: Przypisy, powołania, bibliografia załącznikowa. Jak tworzyć i stosować. Podręcznik. 2008. ISBN 978-83-61564-03-07.
 • Bibliografia załącznikowa i przypisy. W: „Biblioteka w Szkole”. [online]. 2004, nr 11.Ostatnia aktualizacja 10.01.2005. [dostęp 15 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://www.vulcan.edu.pl/biblioteka/archiwum/ 2004/11/bibliografia.pdf
 • BIBLIOTEKA GŁÓWNA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ: Bibliografia załącznikowa (przypisy, cytowania) dokumentów drukowanych oraz elektronicznych. [online]. Aktualizacja 15.10.2004. [dostęp 30 października 2004]. Dostępny w Internecie: http://bg.p.lodz.pl/dyplom.htm
 • GOLEC W.(Oprac.): Przypisy i bibliografia załącznikowa. [online]. Aktualizacja 20.10.2004. [dostęp 25 października 2004]. Dostępny w Internecie: http://www.siedlce.bib.edu.pl/ Przypisy_i_bibliografia_zalacznikowa.htm.
 • MEDOŃ – WOSZ A.(Red.),SŁAWIńSKI K.(Red.): Redagowanie pracy naukowej: bibliografia załącznikowa. W: BIBLIOTEKA AKADEMII EKONOMICZNEJ( Kraków): Wirtualne Informatorium. [online]. Kraków cop. 2002. [dostęp 16 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://kangur.ae.krakow.pl/Biblioteka/Wi/ zalaczniki.php?link=zalaczniki.
 • PN-ISO 690:2002 Dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Zawartość, forma, struktura.
 • PN-ISO 690-2:1999 Informacja i dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Dokumenty elektroniczne i ich części.
 • SANIEWSKA D.: Vademecum nauczyciela bibliotekarza. Wyd. nowe. 2003. ISBN 83-904529-7-9.
 • SEBASTJAN D., TOBOLSKA U.: Redagowanie bibliografii załącznikowej i przypisów bibliograficznych Cz. 1-2. [online]. [dostęp 15 stycznia 2005]. Dostępny w Internecie: http://www.bib.edu.pl/szkol2.html .

* ze względu na brak normy sporządzania przypisów dokumentów filmowych i dźwiękowych, podane przykłady należy traktować jako propozycję.

Na górę