I miejsce w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”

Jury konkursowe XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”  zadecydowało, iż spośród 1232 prac nadesłanych z całej Polski, Patryk Cieślik, uczeń klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Złotowie otrzymał zaszczytne I miejsce w kategorii prac multimedialnych.

W zaledwie sześciominutowym filmie przedstawił ostatnich obrońców wolnej Polski w kontekście różnego ich postrzegania na przestrzeni dziesięcioleci- od czasów powojennych po dziś. Korzystając z licznych materiałów źródłowych dokonał syntezy problemu ukazując żołnierzy niezłomnych od obrazu bandytów w erze stalinizmu, poprzez postaci skomplikowane w czasie  odwilży październikowej, aż po bohaterów walki z Rosją, w dobie dzisiejszej.

Warto dodać,  iż  do konkursu przystąpili  uczniowie klas pierwszych, którzy również wykazali się inwencją twórczą. Artur Mrotek  przerobił stare radio i wzorując się na audycji Radia Wolna Europa nagrał relację poświęconą żołnierzowi Tadeuszowi Zielińskiemu ps. ,,Igła”. Efekt końcowy – rewelacyjny!   Emilia Jaworska  napisała  poruszający  tekst o Wyklętych i wyśpiewała go ” a cappella” nadając mu niesamowity charakter. Nie zabrakło też prac plastycznych upamiętniających Niezłomnych. Wszystko pod okiem nauczyciela historii i teraźniejszości Wioletty Weilandt.

Zwycięzcy oraz uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!