JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Program „Równać Szanse”

   

Wystawa

Na przełomie czerwca-lipca w naszym mieście odbywa się coroczna impreza promująca nasz region. W tym roku zmieniła trochę nazwę i formułę. Euro Eco Festival trwał przez dziewięć dni. Jeden z nich był „Dniem Turysty”. Uczestniczyć można było w rajdzie pieszym, rowerowym czy spływie kajakowym. Ciekawe zajęcia były z survivalu oraz sztuki pakowania plecaka. Można było posłuchać opowieści i obejrzeć filmy z podróży zaproszonych gości. Te i inne atrakcje tego dnia zapewnił Złotowski Korpus Ekspedycyjny. Także w tym dniu młodzież z programu „Równać Szanse”,  realizująca projekt „Fajnie na Krajnie” miała swój mały udział w wydarzeniu. Przygotowaliśmy wystawę zdjęć fotograficznych z naszych przedsięwzięć. Galeria była pod tym samym tytułem co projekt i cieszyła się zainteresowaniem. Miała zachęcić do odwiedzania Krajny oraz uczestniczenia w imprezach, organizowanych w naszej okolicy.

Kto nie mógł jej obejrzeć, to zapraszamy do Miejskiej Biblioteki na przełomie sierpnia i września.

Opiekun projektu – Małgorzata Wesoły
Fot. Maria Witecka i Klaudia Wesoły


   

Cd. warsztatów i spływ kajakowy

Zadaniem młodzieży uczestniczącej w projekcie „Fajnie na Krajnie” w ramach programu „Równać szanse” było zorganizować spływ kajakowy. Największa trudność wystąpiła przy wyborze miejsca, ponieważ okazało się, że Pojezierze Krajeńskie obfituje w wiele tras, którymi można spływać.  Po analizie propozycji, zwyciężyła rzeka Piława na odcinku Nadarzyce – Szwecja. Spływ trwał około 6 godzin w przepięknej, przyrodniczej scenerii. Pogoda nam dopisała, a przelotny deszcz, który nas złapał, stanowił dodatkową atrakcję. Nad naszym bezpieczeństwem podczas spływu czuwał zaprzyjaźniony ratownik – Jarosław Dobrzyński. Udzielił nam również cennych wskazówek, jak zachować się na wodzie. Agroturystyka „Piękna Dolina” była naszą bazą noclegową. Po przybyciu na miejsce  i zakwaterowaniu zajęliśmy się gotowaniem zupy w wielkim garze nad ogniskiem. Po południu odbyła się druga część warsztatów z biegu na orientację. Wieczór był przeznaczony na wspólne ognisko, śpiewanie przy gitarze i gry rekreacyjne.  Byłoby całkiem miło, gdyby nie deszcz, który przerwał dobrą zabawę. Musieliśmy przenieś się do domków i tam zajęcia odbywały się w podgrupach: zwolennicy technologii, muzycy, oraz maniacy gier planszowych.

Następnego dnia znów przywitał nas deszcz. Uniemożliwił nam zrealizowanie zadań praktycznych z biegu na orientację. Pan Andrzej Żujew wyznaczył nam trasy, które mieliśmy do pokonania i które miały potwierdzić nasze umiejętności, ale się nie udało. Nasz dzień upłynął na błogim lenistwie. Grupa logistyków przygotowała dla wszystkich na śniadanie jajecznicę.

„Piękna Dolina” to bardzo urokliwe miejsce. Charakteryzuje się surowością, pięknym wystrojem z wyrobów rękodzielniczych i ekologicznymi rozwiązaniami. Można się tam zrelaksować w ciszy i spokoju, spędzić czas aktywnie, podobnie jak my, a nawet nabrać nowej wiedzy, np. nauczyć się wypiekać chleb. Polecamy ten malowniczy zakątek.

Więcej zdjęć w galerii a filmiki można obejrzeć na stronie  http://fajnienakrajnie.pl/

Opiekun – Małgorzata Wesoły
fot. Martyna Poziomska


 

   

Warsztaty z biegu na orientację

Kolejnym punktem naszej przygody z programem „Równać Szanse” były warsztaty z biegu na orientację. Postanowiliśmy je zorganizować  w lasach krajeńskich nad jeziorem Płotki. Jest to miejsce, które w ramach projektu „Fajnie na Krajnie”, pozwoli nam zareklamować  naszą okolicę. Pięknie położone jezioro pozwala na korzystanie z jego uroków podczas uprawiania wielu sportów wodnych. Ciszy i spokoju można zaznać korzystając ze spacerów po lesie. Miejsce jest wyposażone w bazę noclegową i gastronomiczną oraz w różne atrakcje, jak np. „Park Linowy”.

Po przyjeździe, podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna bawiła się w „Parku linowym”, druga dostała kompasy oraz mapy i uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych z biegu na orientację. Potem nastąpiła zmiana. W parku można było przejść przez trzy trasy, ale tylko jedna okazała się łatwa. Jednak to nic w porównaniu z teorią, z jaką przyszło się zmierzyć podczas warsztatów. Wyznaczanie azymutu, miejsca położenia, odległości, zabawa z kompasem,  itp. malowały się w czarnych barwach. Dopiero, spacer po lesie i praktyczne działania trochę rozjaśniły otrzymaną wiedzę.
Warsztaty poprowadził Andrzej Żujew - nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie. Towarzyszyli nam zaprzyjaźniony z nami Piotr Witecki – prezes Korpusu Ekspedycyjnego i Pani Dyrektor Biblioteki Miejskie w Złotowie – Sylwia Mróz. Dzień spędzony z dużą dawką aktywności sportowej, podsumowaliśmy przy ognisku.

Opiekun – Małgorzata Wesoły
Fot. Martyna Poziomska


 

   

„ Krajna Adventure Race - 2015” rajd przygodowy łączący bieganie, jazdę na rowerach i spływ kajakiem. 


Dnia 28 marca 2015r. odbyła się II edycja wyścigu „Krajna Adventure Race ”, której organizatorem był Złotowski Korpus Ekspedycyjny, a my pomagaliśmy w przygotowaniach. Wraz z Martyną, Mikołajem oraz Wiktorią rozpoczęliśmy dzień stawiając się o 7 rano na Sparcie, skąd udaliśmy się wraz z Panem Krzysztofem Sobieszczykiem na promenadę, aby rozłożyć kajaki (było ich ok 50 ). Po skończonej pracy, w trakcie czekania na uczestników rajdu wspólnie rozłożyliśmy namiot, aby się w nim ogrzać i przetrwać zimny poranek. Po 2 godzinach oczekiwania doczekaliśmy się dużej części zawodników, którzy w prawie tym samym momencie pojawili się na starcie II części triathlonu , która przewidywała przepłynięcie kajakiem Jeziora Miejskiego, rzeki Głomi, aż do miejscowości Rosochy. Gdy uczestnicy dotarli na metę my już tam czekaliśmy, aby odebrać kajaki i wrócić na Spartę, gdzie podliczaliśmy punkty z danego etapu. Po skończonej pracy zostaliśmy poczęstowani pyszną grochówką. Podczas jej jedzenia nieoczekiwanie pojawili się zwycięscy długiej trasy, która wynosiła 160 km, wyprzedzając tym zwycięzców trasy krótkiej (50 km). Jednak wręczenie nagród odbyło się dopiero po przybyciu  zawodników obu tras. Niestety nie mogliśmy wziąć w tym udziału, gdyż cała impreza zakończyła się w nocy. Jednak z komentarzy uczestników wnioskować możemy , że przedsięwzięcie się udało i mamy nadzieję, że odbędzie się kolejna edycja.  

                                                                                                          aut.: Aleksandra Kostkiewicz
fot.: Martyna Poziomska


 

   

„Ogólniada”

Gra terenowa - „Szybcy i sprawni” została przygotowana przez młodzież, która realizuje zadania w ramach Programu „Równać Szanse”, w projekcie „Fajnie na Krajnie”.  Była ona jedną z imprez, towarzyszących obchodom  Dnia Wiosny w naszej szkole.

Jak w sprawnie działającej firmie, przygotowanie gry dla społeczności szkolnej nie stanowiło już żadnego problemu. Doświadczenia, jakie zebraliśmy przy organizowani u „Operacji Przebiśnieg”,  ułatwiły nam wykonanie kolejnej imprezy.

Na pierwszym spotkaniu odbyła się „burza mózgów”. Potem nastąpiła weryfikacja tego, co jesteśmy w stanie przygotować, co jest realne do wykonania i co da radość uczestnikom gry. Drugie spotkanie polegało na dopracowaniu szczegółów i kto, za co jest odpowiedzialny.  Poszło łatwo, a do tego wszystkim się podobało – uczestnikom i realizatorom. Za dobrze wykonaną pracę, nagrodą jest wyjazd razem z klasą, która wygrała „Ogólniadę”, na wycieczkę rowerową,  przygotowaną przez Stowarzyszenie Złotowski Korpus Ekspedycyjny.

tekst: Małgorzata Wesoły
fot. Martyna Poziomska


    

Operacja Przebiśnieg”

„Operacja Przebiśnieg” to pierwsze zadanie, które zaplanowaliśmy w naszym projekcie „Równać Szanse”. Przygotowania trwały cały miesiąc. Był to miesiąc ciężkiej pracy. Założyliśmy firmę „Fajnie na Krajnie”, która ma promować nasz region. Każdy wybrał sobie stanowisko, na którym postanowił się realizować. Prezesem został oczywiście pan Piotr Witecki (Prezes Stowarzyszenia Złotowski Korpus Ekspedycyjny), zastępcą – Dawid Czarnotta, pozostali stworzyli działy:

- IT (Wojtek Belka, Maciej Nowecki, Mateusz Brzostowicz, Michał Borysiuk, Jakub Mikicki i Miłosz Winiarski),

- dziennikarski (Lena Białkowska, Ola Cybulska, Michał Hensler, Radek Tyda),

- fotografów (Martyna Poziomska i Krzysiu Klemczak),

- filmowców (Ola Kostkiewicz i Mateusz Szuleka),

- tłumaczy (Dawid Zozula, Mikołaj Jarczyński, Wiktoria Sobczyk, Dawid Rogenbug, Wiktoria Witecka),

- logistyków (Eryk Skrentny, Wojtek Belaka, Maciej Nowecki), 

- grafików (Wiktoria Sobczyk, Ania Szopieraj, Marysia Sendłak, Ola Błaszczyk),

- księgowych (Kacper Wagner, Patryk Gemza)

- dział produkcji (Marcin -  Jiujie Chen, Marcin  Gierszewski, Krzysiu Jeżewski, Igor Kraczkowski, Natalia Polska, Mariola Sadowska).

Udało nam się uruchomić naszą stronę internetową, która jest cały czas w budowie, ale posłużyła nam już do reklamy naszej imprezy. Początki były trudne, bo było to niemałe przedsięwzięcie - musieliśmy wszystko zaplanować i przewidzieć trudności. Nasza praca sprawiła, że cieszyliśmy się dużą frekwencją uczestników, którzy chcieli marcową sobotę spędzić na zabawie.

Gra terenowa „Operacja Przebiśnieg” rozpoczęła się w naszej szkole, gdzie 18 drużyn otrzymało pierwsze wskazówki. Kontynuowali wędrówkę po Złotowie, wykonując różne, dziwne polecenia. Ich zadaniem było odnalezienie Pani Wiosny, która gdzieś się nam „zawieruszyła”. Finał gry i jej podsumowanie odbyło się przy ognisku w Nadleśnictwie Złotów. Każdy, kto dotarł do mety otrzymał miskę gorącej zupy, ugotowanej nad ogniskiem, oraz mógł upiec sobie kiełbaskę albo ziemniaka.

Bardzo było nam miło, kiedy po całej akcji otrzymaliśmy słowa podziękowania i uznania. My sami czerpaliśmy wiele radości oraz miło spędziliśmy czas, chociaż to nie my szukaliśmy Wiosny.

Po paru dniach spotkaliśmy się w Bibliotece Miejskiej, gdzie omówiliśmy organizację i przebieg imprezy. Zadaliśmy sobie pytania:  „co nam sprawiło trudność?”, „co nam się nie podobało?”, a „co było pozytywne?”. Wnioski, które zostały wyciągnięte pomogą nam przy organizacji następnego zadania – „Ogólniady” dla młodzieży naszej szkoły. Podsumowując, wszyscy zgodnie stwierdzili, że dobrze im się współpracowało, lepiej się poznali i bardziej zintegrowali.  Więcej zdjęć w galerii.

Koordynator projektu: Małgorzata Wesoły 


       

 Program „Równać Szanse”

Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanej perz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży

Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągnąć wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie. Program „Równać Szanse” dał możliwość stworzenia projektu pt. „Fajnie na Krajnie”, którego autorami są: pani Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Złotowie – Sylwia Mróz, pan Prezes Stowarzyszenia Złotowski Korpus Ekspedycyjny – Piotr Witecki i nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie – Małgorzata Wesoły, obecnie koordynator projektu. W projekcie uczestniczy młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, klasa Ia. 

Celem projektu „Fajnie na Krajnie”, który młodzież będzie się starała osiągnąć, to jest założenie „firmy” wielopłaszczyznowo promującej Krajnę. W ramach projektu będą organizowane różne przedsięwzięcia, np. : „Operacja Przebiśnieg”, „Dzień Wiosny” dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego, wolontariat  w imprezie Krajna Adventure Race, organizowanie spływu kajakowego czy biegi na orientację. Dzięki podjętym zadaniom młodzież nauczy się pracy w grupie, wzmocni poczucie własnej wartości, tożsamości lokalnej i dumy z regionu, stanie się jego przewodnikiem, zdobędzie umiejętności logistyczne, rozwinie zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu, pogłębi wiedzę z geografii, historii regionu, informatyki, języków obcych, odkryje swoje mocne strony.

Realizacja projektu „Fajnie na Krajnie” w ramach Programu „Równać Szanse” ruszyła 03.02.2015r.

Nasze działania i efekty można podglądać: http://fajnienakrajnie.pl/, serdecznie zapraszamy.

aut.: Małgorzata Wesoły, zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Klemczaka oraz Martynę Poziomską

  

 

Lokalizacja naszej szkoły ...

Szkoła mieści się w centrum Złotowa, przy jednej z głównych ulic, prowadzących do dworca kolejowego i autobusowego. W sąsiedztwie Liceum znajdują się: pływalnia Laguna, korty tenisowe, lodowisko (w czasie zimy) i sala Z.C.A.S., na której swoje spektakle wystawia szkolny teatr Matysarek. Złotów jest siedzibą gminy oraz miastem powiatowym, położonym w środkowej części Krajny, nad rzeką Głomią, na północnym krańcu województwa wielkopolskiego. 

O nas ...

Szkoła ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu młodzieży. Nasi absolwenci studiują na znanych uczelniach w kraju i za granicą. Na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży i rodziców naszych uczniów, zdecydowana większość uważa, że szkoła jest bezpieczna, a uczniowie są  zadowoleni z podjęcia nauki w naszym Liceum. Misja, wizja i priorytety pracy szkoły. Prezentacja