JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Szkoła w Ruchu

Realizujemy zadania "Szkoły w Ruchu"

 

OBSZAR NR 1 – wychowanie fizyczne: zajęcia edukacyjne

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w Roku Szkoły w Ruchu, przedstawiamy dwa scenariusze zajęć edukacyjnych, które odbyły się w naszej szkole.

Pierwszy scenariusz był realizowany przez nauczyciela wychowania fizycznego Małgorzatę Wesoły na lekcji ,w klasie trzeciej. Tematem zajęć z piłki siatkowej był: „Praca nadgarstka podczas ataku i wykorzystanie nietypowych przedmiotów”. W tym przypadku były nimi  piłeczki tenisowe. Dodatkowo była doskonalona technika dokładnego kierowania piłki do celu, odbijając sposobem dolnym i górnym. Lekcja została uatrakcyjniona poprzez wprowadzenie rozgrzewki  w formie aerobicu.

Drugi scenariusz zrealizował nauczyciel wychowania fizycznego Wojciech Jarka, którego tematem była gimnastyka akrobatyczna. Zajęcia te wzbudzają u uczniów wiele emocji, ponieważ przede wszystkim powodują strach. Jednak po dokładnym omówieniu i pokazie, stają się powodem do dobrej zabawy. Młodzież na tych zajęcia staje się kreatywna i sama, pod czujnym okiem nauczyciela, tworzy treść tych zajęć i samodzielnie łączy piramidy w układy.

 

 

OBSZAR NR 2 – wychowanie fizyczne: alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej   w Roku Szkoły w Ruchu, przedstawiamy dwa scenariusze zajęć alternatywnych, które odbyły się w naszej szkole.

Pierwszy scenariusz był realizowany przez nauczyciela wychowania fizycznego Andrzeja Żujewa przy współpracy trenera drugiej klasy karate. Na zajęciach tych był realizowany temat ze sportów walki – karate: „Nauka bloków miękkich i twardych”.  Ćwiczenia były dostosowane do umiejętności grupy. W zajęciach uczestniczyły również osoby, które miały do czynienia ze sportami walki, jak Aikido czy kids boeing. Efektem końcowym przeprowadzonych lekcji, było zainteresowanie niektórych uczniów, gdzie można uprawiać ten sport i czy nie jest za późno?. Otrzymali informację, że karate można zacząć uprawiać w każdym wieku.

Drugi scenariusz zrealizował nauczyciel wychowania fizycznego Małgorzata Wesoły przy współpracy szkoły tańca. Na zajęciach tych można było nauczyć się podstawowego kroku salsy i krótkiego układu. Zaangażowanie dziewcząt miało fale wzrostu, kiedy wszystko wychodziło. Były też momenty zniechęcenia, kiedy dany układ kroków okazał się zbyt trudny. Indywidualne podejście pomogło i zakończyło się wspólnym wykonaniem całego układu.

 

OBSZAR NR 6 – zajęcia zorganizowane: zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla dzieci i młodzieży z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia

Nasze liceum ma nawiązaną współpracę z wieloma placówkami wychowania pozaszkolnego, które przeprowadzają akcje dedykowane dla naszej młodzieży i w ramach zajęć pozalekcyjnych z nich korzystają.

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w Roku Szkoły w Ruchu udało nam się zorganizować i przeprowadzić dwa przedsięwzięcia.

Pierwsze:

I liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskie Curie w Złotowie wraz z Biblioteką Miejską im. Cypriana Norwida w Złotowie ogłosiły konkurs fotograficzny pt. „Rusz się”, skierowany do młodzieży wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów naszego powiatu. Informacje do szkół zostały rozesłane tradycyjną pocztą i elektroniczną. Ogłoszenie można było przeczytać również na naszej stronie internetowej i biblioteki oraz w lokalnej gazecie „Aktualności”. Zostały nadesłane prace szesnastu autorów (66 zdjęć) z trzynastu szkól Powiatu Złotowskiego. Do komisji konkursowej, oprócz dwóch nauczycieli naszej szkoły i pani Dyrektor Biblioteki Miejskiej(Małgorzata Wesoły, Alicja Heimann, Sylwia Mróz) udało się powołać Panią Angelikę Leszczyńską (Aktualności Lokalne i portal złotowski.pl) oraz Panią Wandę Bihun (reprezentującą Klub Fotograficzny „Zwierzyniec”). Ogłoszenie wyników nastąpiło 21. 03. 2014 r. na „Ogólniadzie”, imprezie zorganizowanej w naszej szkole z okazji Dnia Wiosny.

Drugie:

Dzień Wiosny w naszej szkole był obchodzony bardzo hucznie i przede wszystkim na sportowo. Młodzież miała w tym dniu zorganizowaną grę terenową pt: „12 prac Asteriksa”. Gra powstała przy współudziale Pana Piotra Witeckiego oraz Pana Jarosława Dobrzyńskiego, przedstawicieli Stowarzyszenia Złotowskiego Korpusu Ekspedycyjnego i  Pana Adama Pulita, przedstawiciela Stowarzyszenia „Przyjazna Edukacja”. Przy organizacji tej gry zostało wykorzystane ich doświadczenie oraz wolontariuszy, ponieważ podobne imprezy już się odbyły, np. „Rajd w ciemno”. Dla uatrakcyjnienia gry jeden z punktów był obsługiwany przez Strażaków z Komendy Powiatowej w Złotowie, z którą to również mamy nawiązaną współpracę.

 

OBSZAR NR 8 – aktywność w gronie rodziny: zorganizowanie imprezy z udziałem najbliższych członków rodziny uczniów

Dzień Wiosny w naszej szkole został zorganizowany 21. 03. 2014 r. na sportowo.  „Ogólniada”,  to była dobra okazja, aby zmobilizować rodziców do aktywnego udziału w naszej imprezie.

  1. Gra terenowa pt. „12 prac Astericsa” była współorganizowana ze Stowarzyszeniami, ale głównym organizatorem był tata naszej uczennicy III-ciej klasy, Marysi Witeckiej, który nadzorował przebieg gry, ale również aktywnie uczestniczył w innych konkurencjach.
  2. Rodzice wraz z młodzieżą brali aktywny udział w mistrzostwach, w pływaniu indywidualnym, przeciąganiu liny, rzut piłeczką tenisową do kosza.
  3. Został zorganizowany turniej gry w piłkę siatkową: rodzice, uczniowie, nauczyciele.
  4. Wielkie podziękowania należą się dwóm mamą naszych uczniów, które zgodziły się na wywiad i przedstawienie swoich karier sortowych, przed całą społecznością szkolną oraz udostępnienie pamiątek na wystawę: Krystyna Żurek – olimpijka z Moskwy (wioślarka), Krystyna Jagodzińska – paraolimpijka z Igrzysk Zimowych w Lilehammer (narty  biegowe), z Atlanty, Sydney oraz Aten (tenis stołowy).

 

OBSZAR NR 9 – aktywny wypoczynek

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej   w Roku Szkoły w Ruchu w naszej szkole były przeprowadzone na przerwach i po lekcjach konkurencje sportowe:

  • żonglerka: zadanie wykonywane przez tydzień, w miesiącu listopadzie, na przerwach (maksymalnie dziesięć osób z klasy, każda żonglowała piłkę, wynik był sumowany)
  • skakanka: zadanie wykonywane przez tydzień, w miesiącu grudzień, na przerwach  (dwie osoby z klasy kręciło długą skakanką, pięć osób skakało aby uzyskać jak najwyższy wynik)
  • rzut aptekarski: zadanie w miesiącu marcu, j.w. ( trzeba było w ciągu pół minuty umieścić jak najwięcej piłek tenisowych w puszce z odległości 6 metrów, udział brało ok. piętnaście osób z klasy)
  • piłka siatkowa i kibicowanie: międzyklasowy turniej piłki siatkowej o Puchar Przechodni  Dyrektora   I LO odbywał się w miesiącach styczeń – marzec (klasy grały w trzech grupach, z grupy wychodził jeden zespół, który uczestniczył w finale, zwycięska klasa w nagrodę mogła zagrać w Dniu Wiosny z rodzicami i nauczycielami, punktowane było również kibicowanie – jak klasa wspierała swoich zawodników)

Klasy poprzez udział w tych zadania zbierały punkty, aby uzyskać tytuł „najbardziej usportowionej klasy” naszej szkoły. Kolejne punkty można było zdobyć na „Ogólniadzie” w Dniu Wiosny. Wygrała klasa IIIa – matematyczno – fizyczna, która otrzymała dodatkowy dzień wolny od zajęć edukacyjnych. W tym dniu Stowarzyszenie Złotowski Korpus Ekspedycyjny zorganizuje dla nich rajd rowerowy lub spływ kajakowy.

 Prezentacja "Rusz się"


 Zdjęcia z poszczególnych konkurencji dostępne w galerii.


 

Lokalizacja naszej szkoły ...

Szkoła mieści się w centrum Złotowa, przy jednej z głównych ulic, prowadzących do dworca kolejowego i autobusowego. W sąsiedztwie Liceum znajdują się: pływalnia Laguna, korty tenisowe, lodowisko (w czasie zimy) i sala Z.C.A.S., na której swoje spektakle wystawia szkolny teatr Matysarek. Złotów jest siedzibą gminy oraz miastem powiatowym, położonym w środkowej części Krajny, nad rzeką Głomią, na północnym krańcu województwa wielkopolskiego. 

O nas ...

Szkoła ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu młodzieży. Nasi absolwenci studiują na znanych uczelniach w kraju i za granicą. Na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży i rodziców naszych uczniów, zdecydowana większość uważa, że szkoła jest bezpieczna, a uczniowie są  zadowoleni z podjęcia nauki w naszym Liceum. Misja, wizja i priorytety pracy szkoły. Prezentacja