11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 7 listopada 1867 roku w Warszawie przyszła na świat fizyczka i chemiczka, dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla, prekursorka radiochemii, wielka patriotka – Maria Skłodowska-Curie – od ponad pół wieku patronka I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie. Te dwa ważne wydarzenia, a zatem upamiętnienie odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli oraz 155 rocznica urodzin naszej patronki składają się na uroczyste obchody Święta Niepodległości i Święta Patronki Szkoły w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie.
Wśród szanownych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: Burmistrz Miasta Złotowa – Adam Pulit, Wicestarosta Złotowski – Małgorzata Sameć, Członek Zarządu Powiatu Złotowskiego – Wiesław Fidurski, Przewodniczący Rady Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym w Złotowie – Łukasz Bartoszewicz, Członkini Prezydium Rady Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym w Złotowie – Małgorzata Zaręba, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Złotowie – Monika Wiśniewska-Ryczkowska, Dyrektor Złotowskiego Domu Kultury – Beata Reszka-Sygiel, Prezes Fundacji „Złotowianka” – Angelika Leszczyńska oraz emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Po wysłuchaniu przemówień, uwaga publiczności skupiła się na programie artystycznym, podczas którego w sposób niezwykle ekspresyjny i przejmujący została przedstawiona trudna droga Polaków do wolności. Ciekawie i oryginalnie przybliżono również postać samej bohaterki dzisiejszego wydarzenia, czyli Marii Skłodowskiej-Curie, przytaczając jej słowa: Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie. Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent. W każdej epoce człowiek może mieć życie interesujące i użyteczne, a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować móc sobie powiedzieć: „Jak tylko mogłem”.
Dzisiejsza uroczystość była także okazją do ogłoszenia wyników konkursów, które zostały zorganizowane w związku ze Świętem Szkoły oraz upamiętnieniem odzyskania przez nasz kraj niepodległości. I tak w konkursie na piosenkę patriotyczną miejsce pierwsze zajęła Emilia Usyk z brawurowym wykonaniem utworu Jacka Kaczmarskiego „Mury”, na miejscu drugim uplasowała się Zofia Leszczyńska z „Piosenką o nadziei”, natomiast miejsce trzecie zajął duet Julia Zając i Zuzanna Rzechtalska z utworem „Nim wstanie dzień”. W drugim konkursie, który wymagał zdolności plastycznych i polegał na stworzeniu plakatu, który miał być interpretacją wylosowanej przez klasę sentencji autorstwa Skłodowskiej-Curie, zwyciężyła klasa Ic, miejsce drugie należało do klasy Ia, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się klasa IVc.
Pani Dyrektor Katarzyna Cielas podczas swojego przemówienia wypowiedziała słowa – żyjemy w niepodległym kraju, umiejmy to wykorzystać… Wzniosłe chwile, których byliśmy uczestnikami, z całą pewnością pozwolą nam na dumę z tego, że jesteśmy Polakami, żyjemy w wolnym kraju i możemy uczyć się w liceum, któremu patronuje nietuzinkowa postać, której odkrycia dały początek nowej erze, ujawniając jedne z największych tajemnic nauki. A zatem dobrze to wykorzystajmy!
Galeria zdjęć – tutaj