11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 7 listopada 1867 roku w Warszawie przyszła na świat fizyczka i chemiczka, dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla, wielka patriotka – Maria Skłodowska-Curie – od ponad pół wieku patronka I Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie. Te dwa ważne wydarzenia składają się na uroczyste obchody Święta Niepodległości  i Święta Patronki Szkoły w  I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Złotowie.

Wśród szanownych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: Starosta Złotowski – Ryszard Goławski, Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego – Julian Brewka, Wicestarosta Złotowski – Małgorzata Sameć,  Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Pile – Angelika Zygmunt, Przewodniczący Rady Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym w Złotowie – Łukasz Bartoszewicz, zastępca Dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Złotowie – Daria Czosnowska, Dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej – Kamila Krzanik – Dworanowska, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Złotowie – Marek Skórcz,  Prezes Fundacji „Złotowianka” – Angelika Leszczyńska, Prezes Stowarzyszenia Złotowski Korpus Ekspedycyjny – Piotr Witecki  oraz emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

Po wysłuchaniu przemówień w których akcentowano znaczenie wolności, pamięć o przodkach oraz wielki patriotyzm Marii Skłodowskiej-Curie jako symbol nieugiętości polskiego ducha w walce o niepodległość ojczyzny, uwaga publiczności skupiła się na programie artystycznym.  W scenerii symboli narodowych została przedstawiona trudna droga Polaków do wolności. Ciekawie i oryginalnie przybliżono również postać samej bohaterki dzisiejszego wydarzenia w której postać wcieliła się Emilia Usyk.

Uroczystość była również okazją do wręczenia Stypendium Prezesa Rady Ministrów uczennicy klasy trzeciej – Marii Kaper.

 Pani Dyrektor Katarzyna Cielas podczas swojego przemówienia wypowiedziała słowa – niech pasja i wytrwałość kieruje naszym życiem, nie można dać się pokonać ani ludziom ani wydarzeniom… Wzniosłe chwile, których byliśmy uczestnikami, z całą pewnością pozwolą nam na dumę z tego, że jesteśmy Polakami, żyjemy w wolnym kraju i możemy uczyć się w liceum, któremu patronuje nietuzinkowa postać, której odkrycia dały początek nowej erze, ujawniając jedne z największych tajemnic nauki. 

Galeria zdjęć – tutaj