W dniach 9-11 grudnia 2022 r. już po raz dziewiąty w czasie Weekendu Cudów progi naszego liceum gościły wolontariuszy i darczyńców XXII edycji Ogólnopolskiego projektu Szlachetnej Paczki.  W tym roku Liderem Rejonu Złotów została maturzystka naszego liceum – Zuzanna Wiśniewska. To ona czuwała nad tym, by wszystko się udało, by pomoc trafiła do rodzin, które żyją w niezawinionej biedzie, a udzielona pomoc, była mądrą pomocą.  Wolontariusze  pod czujnym okiem Zuzanny od października odwiedzali rodziny i poznawali je. Wolontariuszem projektu może zostać każdy, kto ukończył 16 lat, dlatego liczne grono naszych uczniów zasiliło zastęp SuperW.

Dzięki zaangażowaniu lidera, wolontariuszy, darczyńców i przyjaciół Szlachetnej Paczki w tym roku 46 rodzin biorących udział w projekcie będzie miało piękne święta.

Na szczególne podziękowanie zasługuje nasza cała społeczność szkolna, która przygotowała Szlachetną Paczkę dla rodziny Pani Barbary. Akcję przygotowania paczki dla tej rodziny koordynowała klasa I a wraz z wychowawcą panem Ireneuszem Brewką oraz wolontariusze z klasy IV a. Dzięki ich zaangażowaniu oraz  hojności uczniów, ich rodziców i przyjaciół udało się przygotować piękną paczkę. Oto relacja wolontariusza z jej wręczenia:

„ Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

Już w drzwiach powitała nas pani Barbara, uśmiechnięta od ucha do ucha. Po wejściu do mieszkania zobaczyliśmy Rodzinę w komplecie. Zaprosili nas bardzo serdecznie. Wolontariusze wnieśli pięknie opakowane wielkie kartony. Członkowie rodziny ze wzruszeniem przyglądali się wchodzącym. Zaraz po wejściu, przed rozpakowaniem paczek, pani wręczyła każdemu wolontariuszowi upominek w postaci upieczonych rogalików. Dopiero wtedy zaczęła rozpakowywać z pomocą syna kartony. Po kolei brała do ręki przedmioty i podziwiała je. Kiedy wyjęła koc, przytuliła go do siebie i powiedziała, że wreszcie ma własny ciepły koc. Co chwilę ocierała cieknące łzy. Po pewnym czasie powiedziała, że robi jej się słabo z tej radości. Wolontariusze zażartowali, że zamiast radości będą musieli wzywać pogotowie. Na szczęście okazało się, że to ze wzruszenia poczuła się słabo. Dwunastolatek z wielką radością przyglądał się dresowi i od razu przymierzył kurtkę, która bardzo mu się spodobała. Wiele radości sprawiły im prezenty, szczególnie pani Brunonowi spodobał się zegarek. Najwięcej wzruszeń całej rodzinie sprawiła lodówka, z którą pani Basia się sfotografowała, aby pokazać jaka jest wielka i nowoczesna. Obdarowana rodzina ciągle płacząc po dotarła jeszcze do magazynu przynosząc pyszne rogaliki dla wolontariuszy, którzy dali im tyle szczęścia. Potem okazało się, że tato chłopca z wdzięczności zaproponował pomoc w naprawie instalacji elektrycznej innej paczkowej rodzinie.

Słowo od Rodziny

Rodzina bardzo prosiła o przekazanie wielkich, wielkich podziękowań za całe dobro, którym ich obdarzono. Ponadto prosiła, aby życzyć Darczyńcom wiele radości oraz wspaniałych świąt w gronie rodziny i samego szczęścia w nowym roku.

Słowo od Wolontariusza

Było mi niezmiernie miło współpracować z Państwem. Taka pomoc jest nieoceniona, a ten gest odmienił życie tej rodziny. Dał nadzieję na lepsze jutro i wprowadził promienie słońca w tę smutną codzienność. Dzięki Państwu ta rodzina wie, że jest dla kogoś istotna, że nie są sami, że komuś na nich zależy. Czasami to wystarczy, by poczuć w sobie siłę. Dzięki Waszej szczodrości mogliśmy poczuć moc ofiarowywania. Było to dla nas wolontariuszy niezapomniane przeżycie, pełne wzruszeń. Wasza paczka była przygotowana wspaniale i każdy prezent spełniał oczekiwania rodziny. Chciałbym życzyć Państwu wspaniałych, radosnych Świąt, miłych chwil w gronie najbliższych oraz samego szczęścia w nowym roku. Dziękuję, dobrze, że jesteście ludźmi o wielkich sercach.”

 

Tekst: Dorota Gała

Fot.: Szlachetna Paczka